6 Temmuz 2020
  • 6 Temmuz 2020
Telefon neden ısınır

Cep Telefonları Neden Isınır?

By on 28 Ekim 2019 0 412 Views

Telefonların aşırı ısınmasının nedeni, elektronik bileşenlerinin yapısı ile ilgilidir. Üretim aşamasında telefonlar ısınmaya karşı test edilerek stabilize ediliyorlar ancak, telefonların kullanımdan kaynaklı aşırı ısınma problemine üretici firmalar karışamaz. Bu makalede cep telefonları neden aşırı ısınır ve ısınmayı nasıl önleyebiliriz konusunu ele alıyoruz.

Telefonun aşırı ısınmasını sağlayan bir faktör, arka planda gizli çalışan programlardır. Böyle programlar varsa ve işinize yaramıyorlarsa bu uygulamaları silin. Çok video izlemek telefonu ısıtır. Bluetooth sürekli açıksa telefon ısınabilir. Yüksek sesle uzun süre müzik dinlemek, bileşenlerin ısınmasına yol açar. Ekran parlaklığı çok yüksek ise telefon ısınacaktır. Wi-fi ve telefonu modem olarak kullanmak bileşenlerin ısınmasına yol açar.

Mobil oyun oynamak telefonun aşırı ısınmasının nedenidir. İlk 20 dakikalık sürede telefon ısınmaya başlar. Güzel bir manzara yakaladığınızda ve uzun süre video çekimi yapmanız gerektiğinde, telefon ısınacaktır. Çekim yapmadan önce, ekran parlaklığı çözünürlük ayarlarını uzun çekimlerde düşürmeniz gerekir.

Telefonu direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmak aşırı ısınmaya yol açar. Telefona güvenli olmayan uygulamaları yüklemek de ısınmaya yol açar. Saldırganlar, telefondaki verileri çalmakla ilgilenirler. Yazdıkları virüsler ve kodlar telefonu aşırı çalıştırır. O halde iyi bir antivirüs yazılım kurmak gereklidir. Telefonu yüzde 100 şarj etmek ısınmaya yol açar. O yüzden yüzde 90 oranında şarj etmek yeterlidir.

Hasarlı ve kalitesiz bataryalar, telefonun ısınmasına yol açar. Şarj kablosunun amper değeri de önemlidir. Orijinal şarj ve kablo kullanarak bu sorunu halledebilirsiniz. Eğer Wi-Fi üzerinden birkaç cihaza aynı anda internet veriyorsanız, telefon yine ısınabilir.

Telefonun Aşırı Isınmasını Önlemek

Öncelikle telefonu yoğun olarak kullanmayın

Telefonu yüzde 100 şarj etmeyin

Telefonu soğuk bir ortamda bulundurun. ( Buzdolabı değil)

Telefonu güneşin direkt ışınlarından koruyun

Telefona anti virüs kurun

Bataryayı yüzde 90 şarj edin

Kötü batarya kullanmayın

Telefon şarjda iken kullanmayın

Önemsiz gereksiz ve yabancı uygulamaları kaldırın

6 ayda bir telefonu resetleyin, hafıza ve SIM kartını çıkarmayı unutmayın

Wi-Fi ve Bluetooth kapalı konumda olsun

Arka planda çalışan programları kısıtlayın

Ekranın parlaklık ve kontrast ayarlarını düşürün

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir